"На нея (Райхщадската среща на 8 юли 1876 г. - бел. моя) било постигнато споразумение, което предвиждало Австро-Унгария и Русия да се въздържат от вмешателство в Сръбско-Турската война. По-нататък следвали редица неконкретизирани членове, предавани различно в руската и австро-унгарската версия на документа. В случай, че Турция спечели войната, двете държави се съгласявали да действуват съвместно за възстановяване на довоенното статукво на Балканите с оглед запазване на Сърбия като автономно княжество. При пълното разпадане на европейската част от Османската империя според руската версия Северна и Южна България трябвало да образуват две независими княжества...
...На 15. януари 1877 г. в Будапеща била подписана т.нар. Будапещенска тайна конвенция, която гарантирала неутралитета на Австро-Унгария в предстоящата Руско-Турска война. След нови преговори и уточнения конвенцията била допълнена на 18 март с.г. с още някои постановления, които регламентирали в общи линии териториалните промени след евентуалната победоносна руска военна кампания. Съгласно тази конвенция Австро-Унгария трябвало да получи Босна и херцеговина, Русия - Бесарабия. На Балканите не се допускало създаването на голяма славянска държава"
"Кратка история на България", изд. 1983 г.
Въпреки усилията на комунистическите историци да оправдаят действията на "Слънцето и въздуха" в пасажите, които съм пропуснал с многоточие, историческият факт си остава:
КОЙ начертава Източна Румелия на картата, още преди Руско-Турската война.
Кой е "КОЙ"? Ето отговорът на Захарий Стоянов:
http://chitanka.info/text/10048-kojy
Популярни публикации
- Из "Писма от България", Е.И.Утин. Откъс седми.
- С. Татищев, „Из прошлаго русской дипломатии“
- Кой беше и против Съединението на България, а подлите англичани отново му мътеха водата...
- Петко Р. Славейков, " Езикоученйето на Бѫлгаритѣ"
- Професоре, професорееее...
- Евгений Исакович Утин - "Писма от България", 1879 г.
- За руския мед
- Из "Писма от България", Е.И.Утин
- Раковски, за заточението на българските владици
- Отношението към българите на т.нар. "Гражданско управление" по време на Руско-турската война(1877-1878)
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар