Популярни публикации
- Из "Писма от България", Е.И.Утин. Откъс седми.
- С. Татищев, „Из прошлаго русской дипломатии“
- Кой беше и против Съединението на България, а подлите англичани отново му мътеха водата...
- Петко Р. Славейков, " Езикоученйето на Бѫлгаритѣ"
- Професоре, професорееее...
- Евгений Исакович Утин - "Писма от България", 1879 г.
- За руския мед
- Из "Писма от България", Е.И.Утин
- Раковски, за заточението на българските владици
- Отношението към българите на т.нар. "Гражданско управление" по време на Руско-турската война(1877-1878)
събота, 17 юни 2017 г.
Раковски, за заточението на българските владици
"А българският въпрос от вероизповеден започна да става политически и живо да възбужда дипломатическото внимание на посланиците на великите сили в Цариград. Тука се бореха православие, католицизъм и протестантство!
Руският посланик трябваше да защити целостта на православието като едно отдавнашно изключително право на Русия и то с върховната свещеническа власт, в лицето на вселенския константинополски патриарх, както винаги е било неофициално и официално, а особено в Одринския договор с отоманската порта (1829). Френският посланик трябваше да подпомогне пропагандата в България, която не можеше да напредва, докато българските свещеноначалници стояха в Цариград и управляваха този народен въпрос заедно с изпратените от страна на народа представители и намиращите се в Цариград български търговци;
Така че и за единия, и за другия, заточението на българските свещеноначалници вършеше работа. От подплашването и отчайването на българите се очакваше или да престане борбата с патриаршията, или да се примирят като им се даде някакво право, за което се готвеха и проекти, или да приемат предлаганата уния, под покривалото на която се криеше католицизмът.
Английският посланик г-н Булвер имаше съвсем противоположна позиция по този въпрос. На него му вършеше работа да подпомогне исканията на българския народ и да подържа българските свещеноначалници, но се изискваше някакво сближение на българската църква с английската и нейните разклонения. Но такова нещо не беше лесно да се изпълни при такива обстоятелства.
При това състояние на нещата се издейства султанско ираде (указ) да се изпратят българските свещеноначалници в заточение."
Г.С.Раковски, в. "Будущност", бр.1, 08.03.1864 г.
Етикети:
Англия,
Г.С.Раковски,
заточение,
посланици,
Русия,
Франция,
църковен въпрос
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар