неделя, 23 април 2017 г.

За "освободителната мисия" на губернатора Черкаски


"Добре помня как в първия или втория ден от пребиваването ми в Търново, се срещнах с един българин от партията на Младите, който на въпросите ми за гражданското управление, за княз Черкаски, започна да се жалва от въведените порядки.
- Но от какво е причинено вашето недоволство? - попитах го аз.
- О! Много бързо ни дадоха да разберем как гледат на нас. Още с първите крачки ни показаха, че са дошли в България не за да ни влязат в положение, да проучат отблизо края ни, да се отнасят внимателно към нуждите ни, а само да заповядват и командват, без да обръщат никакво внимание на мненията и представите ни.
Аз намирах тези отзиви за голословни и изисквах факти.
- Искате факти - продължи българинът - заповядайте! Ето един. Още когато руските войски - започна да разказва той - не бяха преминали през Дунава, в Плоещ  беше изпратена българска делегация. Тя беше приета извънредно милостиво от самия Суверен, княз Горчаков също я беше обласкал, а тук я третирали съвсем различно. Остро им заявили, че не искат да знаят за никакви депутации; да не смеят да си помислят, че се явяват като представители на българския народ; че България няма и няма да има политическо представителство. И заплашително ги посъветвали да изхвърлят от главите си всякакви политически начинания. Представете си - вече много разгорещено започна да разказва българинът - когато един от делегатите поискал да изкаже някакво съображение, силно му закрещяли: "Не се нуждаем от вашите съображения! Вие трябва само да слушате и да се подчинявате, а не да разсъждавате!" Кажете, моля Ви - добави той - нима при вас е прието да се отнасят така с хора, които не са извършили никакво престъпление? Ние мислехме, че така се държат само в Турция."

Евгений Исакович Утин - "Писма от България", 1879 г.
Евгений Утин е руски юрист, писател, журналист, военен кореспондент в Руско-турската война (1877-1878).


неделя, 2 април 2017 г.

Четвърти откъс от "Писма от България"


"Великолепният път се разстилаше пред нас - красива природа, великолепно шосе, образцови мостове, мраморни фонтани с чиста, прохладна вода. Но къде сме ние? Нима в нецивилизованата, дива Турция? И мисълта за родината отново изниква във вашата представа и горчиви сравнения ви излагат отново на досадна меланхолия. Тази родина, любовта към нея, подклаждана от военните събтия, при това в чужбина, пленява всички ваши чувства, всички ваши мисли. Всичко, което виждате; всичко, което чувате; всичко ви заставя да се пренесете тук, далече, в неприветливите села, градове, лесове и степи. Неприветливи, да, но също така и родни, близки до сърцето ви. 
............................................................................................
Несъмнено завистта е грозно чувство, но точно завист, и нищо друго, предизвикваха в мен неприятните мисли за родината, когато погледът ми се спираше на тези пътища, мостове, фонтани, убедително говорещи за известна благоустроеност на страната. Смрадливите турци, мислех си аз, и те са се обзавели външно с европеизъм, а уж са варвари. А защо ние нямаме нито такива пътища, нито такива мостове и фонтани?"

Евгений Исакович Утин - "Писма от България", 1879 г.
Евгений Утин е руски юрист, писател, журналист, военен кореспондент в Руско-турската война (1877-1878).