понеделник, 23 март 2015 г.

Как Стефан Стамболов се превърна от "възрожденец" в "кръволок".

 продължение на http://istoriawypros.blogspot.com/2015/03/921-1886.html
  

"... На другия ден - 22 август, Каравелов сурово порица извършеното дело. Тогава офицерите набързо изоставиха варианта за смесено правителство и обявиха кабинет, съставен само от крайни русофили..... Те не дооцениха както политическия момент, така и обществените настроения. На 22-23 август в Търново, Ловеч и Пловдив беше осъществен бърз контрапреврат, който осъди детронацията като държавно престъпление. .... Председателят на Народното събрание Стефан Стамболов излезе по телеграфа с енергично искане за незабавно оттегляне на правителството. Лоялността на войските, командвани от подполк. Сава Муткуров, засили енергията на Стамболов .... Три дни по-късно Батенберг триумфално пристигна в София. Офицерите, участвали в бунта, емигрираха.
Неуверен в бъдещето си, Батенберг изпрати верноподаническа телеграма до руския император. На 1 септември императорът хладно отговори, че не може да одобри оставането му в "тъй зле изпатилата страна"  (съединила се и победила току-що в Сръбско-Българската война - бел. моя). Батенберг беше принуден да абдикира. Един ден преди да напусне страната, той назначи регентство в състав: Стефан Стамболов, Петко Каравелов и полк. Сава Муткуров. Фактически всевластен господар на положението стана Стамболов....
Засилването на репресиите на властта срещу русофилите беше съпроводена с решителните опити на Русия да ги подкрепи. В края на септември в София пристигна специалният императорски пратеник ген. Каулбарс (бивш вътрешен министър на България след първия преврат през 1881 г. - бел моя).  Неговата груба намеса в междупартийните борби бе използвана от властта за антируска пропаганда, а в Петербург като че ли бяха решили да подхранват непрекъснато тази пропаганда.
Два руски клипера бяха изпратени към българските черноморски брегове. Реакционната руска преса открито поставяше въпроса за окупация на България, за насилствено налагане на русофилско правителство в София.
... През ноември ген. Каулбарс, убедил се в провала на своята мисия, демонстративно напусна България. Последва скъсване на дипломатическите отношения между България и нейната освободителка за около девет години..."

Кратка история на България, 1983 г, написана от видни "русофоби" като Ал. Фол и Андрей Пантев, по време на управлението на още по-видния "русофоб" Т. Живков.

Няма коментари:

Публикуване на коментар